slogan

        

HODOWLA

 

c_145_145_16777215_00_images_certyfikaty_2016_Certyfikat_szkolenia_hodowla_slimakow.jpgc_145_145_16777215_00_images_certyfikaty_2016_podziekowania.jpg

Farma Eko Snails Garden od 2017 roku całkowicie przekształciła się w system ekologicznej hodowli ślimaków jadalnych bez użycia pasz sypkich (w których występuje m.in. modyfikowana soja) - ślimaki żyją i rozmnażają się w naturze w tzw. parkach hodowlanych, żywią się naturalną roślinnością, pokrzywami i dzikimi trawami. Istniejące filmy i zdjęcia pochodzą z lat ubiegłych.

Farma Bio Partners Snails Garden należy do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Ślimak ekologiczny  - ratuje od wyginięcia populację winniczka pozyskiwanego do tej pory w Polsce z natury. Dodatkowym plusem hodowli ślimaków jest to, że mając niewielki areał ziemi, ten rodzaj hodowli już jest opłacalny i przynosi zyski. Hodowla ślimaka ma tę przewagę nad innymi znanymi w Polsce hodowlami (świnie, drób itp.), że zajmuje niewielką powierzchnię, nie wymaga dużych nakładów finansowych, utrzymana w odpowiednich warunkach sanitarnych nie jest uciążliwa zapachowo oraz nie wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym.

c_145_145_16777215_00_images_eurolisc1.jpgc_145_145_16777215_00_images_certyfikaty_2017_Dziedzictwo_Kulinarne_Europy_przetwornia.jpgHodowla ślimaków w ramach rolnictwa ekologicznego powinna być zgodna z wymaganiami danego gatunku, zapewniając swobodę poruszania się i komfort oraz w możliwie największym stopniu być podobna do naturalnych warunków życia. Zaleca się, by odbywała się ona na obszarach położonych na wolnym powietrzu, ewentualnie w szklarniach, zaś liczba zwierząt powinna być ograniczona. Hodowla ślimaków BIO, poza okresami reprodukcji, hibernacji i inkubacji, odbywają się wyłącznie wewnątrz budynku jest zabroniona. Niemniej jednak, w przypadku niesprzyjających warunków klimatycznych, zagrażających zwierzętom, ślimaki mogą zostać tymczasowo przeniesione do budynku.

Ślimaki żywe były eksportowane m.in. do Hiszpanii, Włoch i Francji. Grzegorz i Mariola Skalmowscy prowadzą czołową farmę ekologiczną w Polsce i chcieliby powrotu ślimaków do polskie stoły - przepisy kulinarne dla ślimaków można znaleźć w pierwszej polskiej książce kucharskiej z końca XVII wieku. Natomiast po 335 latach, powstała pierwsza na świecie książka " Ślimaka Kulinarna Podróż" - tylko i wyłącznie z przepisami ze ślimaka z farmy Eko Snails Garden. Dodotkowo, zostało uruchomione Bistro Ślimaka, aby każdy hodowca, gość, kontrahent czy zainteresowana restauracja, mogła zapoznać się z pełną gamą menu ze ślimaka, kawioru czy wątróbki. Produkt na życzenie klienta - własna ubojnia i przetwórnia ślimaka hodowlanego i kawioru białego!

c_145_145_16777215_00_images_hodowla_reproduktory_eko_snailsgarden_farma_slimakow.jpgc_145_145_16777215_00_images_hodowla_kopulacja_slimakow_ferma_SnailsGarden.jpgMasz działkę pod miastem? Zmień ją w hodowlę ślimaków!

Przygotowaliśmy dla Państwa specjalną ofertę. Ślimaki REPRODUKTORY – 500 zł./25 kg – materiał zarodowy na rozpoczęcie hodowli na poziomie 1 tony (stado podstawowego – na 10 ton – 5000 zł).

Pytania i zamówienia prosimy kierować na adres e-mail: bistroTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

( liczy się kolejność zgłoszeń, oferta ważna jest do 30 września 2017 - szkolenie gratis, możliwy skup II gatunku do przetwórstwa)

 

Ekspert radzi, czyli na co początkujący hodowca musi zwrócić uwagę


c_145_145_16777215_00_images_hodowla_ekoSnailsGarden_slimaki.jpg1. Zakup odpowiedniego pierwszego stada – doświadczenie głównie decyduje o sukcesie w hodowli, ale również pogoda i dobór odpowiedniego stada matecznego na start własnej hodowli. Odpowiedni typ reproduktorów – jeżeli początkujący hodowca zaopatrzy się w reproduktory o złych parametrach, jego potomstwo będzie za duże i przerośnięte lub za małe i karłowate.

 

 


c_145_145_16777215_00_images_hodowla_eko_snailsgarden_farma_slimakow.jpg2. Trzymanie ręki na pulsie –To jest bardzo istotny punkt naszej przyszłej hodowli. Ważna jest orientacja na rynku Helikultury ( hodowli ślimaków) aby nie popaść w kłopoty ze zbytem żywego ślimaka za granicę. Normy te potrafią zmieniać się co rok. Trzeba być uważnym i czujnym na każdym etapie – od parametrów eksportu po samą hodowlę.

 

W krajach Europy zachodniej spożywanie mięczaków morskich i lądowych weszło do tradycji kulinarnej jako spadek kulturowy po Cesarstwie Rzymskim. O ile jednak w starożytnym Rzymie małże morskie, takie jak ostrygi, omółek jadalny i sercówka były nieograniczonym źródłem zaspokajania potrzeb żywieniowych uboższych grup ludności, to ślimaki lądowe z rodzaju Helicidae, a zwłaszcza ślimak winniczek oraz wcześniej nieznany w Polsce ślimak szary od początku pretendowały do roli luksusowego surowca spożywczego.

Znaczenie ślimaków lądowych rosło ze względu na ich nową rolę jako dań postnych w miarę rozprzestrzeniania się wiary chrześcijańskiej na kraje Europy środkowej i wschodniej, zwłaszcza przed okresem rozwoju w późnym średniowieczu gospodarki karpiowej.

Pozornie nieograniczone naturalne zasoby przybrzeżnych ławic mięczaków morskich szybko uległy wyniszczeniu, toteż stosunkowo wcześnie opracowano metody sztucznej hodowli tych gatunków. Obecnie jadalne ślimaki, takie jak ślimak winniczek, a w szczególności ślimak szary, zostały objęte przepisami ochronnymi, które uniemożliwiły zaspokajanie wyrafinowanych gustów konsumentów i ich potrzeb oscylujących wokół 40 tys. ton ślimaków lądowych rocznie.

 

Dlatego też, w latach 80. XX w. we francuskim Instytucie INRA opracowano technologię produkcji fermowej rodzimego na tamtych terenach ślimaka szarego, zapoczątkowując tym samym nowy dział alternatywnej produkcji zwierzęcej zwany Helikulturą.

Francuska metoda hodowli fermowej ślimaka szarego wzbudziła również zainteresowanie wielu rolników i instytucji rolniczych w Europie środkowej. W Polsce, w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku hodowla fermowa ślimaka szarego była czynnie propagowana przez instruktorów z INRA wśród rolników drobnotowarowych z Polski południowo-wschodniej i Górnego Śląska.

Jednak, ze względu na początkowe trudności ze zbytem oraz plagę spekulacji tzw. „reproduktorami” ślimaków, drobnotowarowa produkcja musiała ustąpić miejsca jej koncentracji w dużych, dobrze radzących sobie na rynkach europejskich przedsiębiorstwach hodowlano przetwórczych – IZZO Kraków.

Farma Bio Partners Snails Garden należy do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Nasi Partnerzy

  radio Medwaybio snailsgarden     logozegluga