Pewnie zapytacie czemu tym razem jesteśmy tutaj w Hotelik 51 w Pasłęku? Adres: Bohaterów Westerplatte 51a, 14-400 Pasłęk
To bardzo proste, to lokalna współpraca, a ze względów bezpieczeństwa w obecnych czasach, farma ślimaków Snails Garden jest zamknięta do odwołania.

Więc.. starczy tego czytania, teraz czas degustowania MENU


 

Dojazd tu klikaj... 

Bistro Ślimaka Hoteli 51

Hotelik51

Hotelik 51Tym czasem najnowsze wpisy i foto znajdziecie na naszych profilach Instagram i Facebook. Według raportów Europejskiej Komisji Turystyki, teraz poszukiwane są nowe miejsca-hity, które mogą być oryginalną przygodą kulinarną w Polsce. Jednym z tradycyjnych przysmaków regionu są nadziewane ślimaki.

Bistro Slimaka

Zapraszamy do Krainy Ślimaka - znajdujemy się kilka minut drogi od pochylni Buczyniec, czyli rejsu "Statkiem po trawie" po Kanale Elbląskim. W sercu farmy jest położony dom o kształcie ślimaka, którego ściany zostały wykonane z gliny. Jest to symbol farmy ślimaków. Zapraszamy Państwa do złożenia wizyty, gdzie będziecie mogli doznać nowych doświadczeń kulinarnych, smakując ślimaków w wersji regionalnej w naszym ,,Bistro Ślimaka’’.

Jednym z tradycyjnych przysmaków regionu są nadziewane ślimaki.

Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury

W menu znajdziemy ślimaki nadziewane, które trafiły z końcem stycznia 2020 roku, na ministerialną - prestiżową listę "Produkt Tradycyjny" Warmii i Mazur. Jak dostać się na listę ministerialną? Trzeba udowodnić, że produkt sięga swoją tradycją min. 25 lat wstecz i są na to niezbite dowody. My cofnęliśmy się w czasie o dokładnie 127 lat, aby uzyskać odpowiednią wiedzę i recepturę.

Posiadłość Krasin & Kraina ślimaka 

Wiecie, że na naszej farmie ślimaków nagrywany był film "Ślimaki" - szkoły Andrzeja Wajdy, który zdobył wiele nagród na całym świecie! O tajnikach ślimaczanego świata opowiada ekspert, pan Grzegorz znany jako "Król Ślimaków". 

Kraina ŚlimakaBistro ŚlimakaKrasin stawc_155_145_16777215_00_images_bistro_Kulinarne_dziedzictwo_slimaki_1.jpgc_155_145_16777215_00_images_news_2020_02_13_Produkt_Tradycyjny_ślimaki_nadziewane.jpgślimaki nadziewane10245298 641 Bistro Slimaka Krasin 5Mpixbistro slimaka lato 2018kraina slimaka bistroc_155_145_16777215_00_images_news_2018_03_06_Bistro_Slimaka_MPR.jpgkraina slimakaStatkiem po trawie 

 

Foto: Bartosz Rybaczewski - Kraina Kanału Elbląskiego,  Foto Roni - Ostróda i portal Elbląg z drona.

 

Nasza historia

Pochylnia Oleśnica 

Źródło: Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania. Opis: Lech Słodownik. Foto: Widok z Krasina przed wojną - portel.pl

c_155_145_16777215_00_https___www.portel.pl_newsimg_duze_p1123_widok-z-krasina-przed-wojna-112394.jpgDzisiejsza nazwa tej pochylni nawiązuje również do pierwszej, powojennej (popularnej) nazwy dzisiejszego Krasina (niem. Schönfeld). Wieś została założona w 1466 r. i była zrazu dobrami rycerskimi. W późniejszych czasach odnotowano, że przez wieś przebiegał szlak krzyżackich kurierów konnych, a od 1699 r. szła tędy pocztowa trasa kurierska łącząca Królewiec z Kwidzynem. Przy tym trakcie pocztowym powstała wkrótce znana karczma, a przy niej - stadnina koni. Pewną sławę zdobyli sobie krasińscy ceramicy wydobywający glinę z pobliskich urobisk. W 1814 r. przez Krasin przejeżdżała caryca rosyjska Katarzyna, i według przekazów, właśnie tutaj powóz monarchini złamał ośkę. W latach 1884-85 trakt pocztowy biegnący przez wieś wzmocniono nową nawierzchnią.

Krasin slimakiW 1905 r. przy miejscowej karczmie powstała agentura pocztowa, a dwadzieścia lat później wieś zelektryfikowano i pojawiły się pierwsze telefony. W 1939 r. było 349 mieszkańców i 20 większych gospodarzy. Najbardziej znanym mieszkańcem wsi był kowal Weiß, jak również miejscowa poetka – Charlotte Böhnke (ur.1879). Czterech mieszkańców miało pracę przy obsłudze maszynowni Kanału Elbląskiego (Oberlandzkiego), a miejscowa karczma Beuckera, później Alberta Schefflera, cieszyła się powodzeniem również wśród turystów przepływających Kanałem Oberlandzkim (Elbląskim).

Obecne czasy - Źródło: Wikipedia

Krasin – Po raz pierwszy Krasin w gminie Pasłęk został wspomniany w źródłach pisanych w 1297 r. Niestety, brak bliższych danych historycznych na temat tej wsi. Do 1945 r. nosiła miano Schönfeld. A dzisiaj to miejscowość znana z hodowli ślimaka i z jej promocji w kraju i świecie. 

Wieś położona jest 5 km od trasy S7 (Gdańsk-Warszawa) - 25 minut drogi od Elbląga, 30 minut od Ostródy, 5 minut od Pasłęka. Znajduje się kilka minut drogi od pochylni Buczyniec, Oleśnica i Kąty - słynnych i jedynych rejsów na świecie "Statkiem po trawie" po Kanale Elbląskim.


Pamiętamy...

21297 pogrzeb tragicznie zmarlego por pil krzysztofa sobanskiegoW Krasinie znajduje się pamiątkowa tablica poświęconą tragicznie zmarłemu pilotowi - Por. pil. Krzysztof Sobański zginął tragicznie w katastrofie lotniczej 6 lipca 2018 roku. W piątek o godz. 1.57 w nocy w okolicach Pasłęka (woj. warmińsko-mazurskie) rozbił się samolot MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Pilot ŚP. Krzysztof Sobański katapultował się, ale nie przeżył wypadku. Pilot był doświadczony, "posiadał ponad 800 godzin wylatanych w powietrzu w tym ponad 600 godzin na MiG-29, na których pełnił dyżury bojowe. Wielokrotnie brał udział w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych"

c_155_145_16777215_00_https___www.glospasleka.pl_uploads_art_2019_07_46560-marlena-sobanska-odslonila-tablice-0-4.jpgDokładnie w rocznicę katastrofy wojskowego myśliwca MiG -29, w której zginął kpt. pilot Krzysztof Sobański w Krasinie odsłonięto pamiątkowa tablicę poświęconą tragicznie zmarłemu pilotowi. W uroczystości uczestniczyli najwyżsi dowódcy wojskowi: Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pilot Jacek Pszczoła, Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marek Sokołowski, Dowódca 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk. pilot Maciej Trelka, Dowódca 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego płk. pilot Mirosław Zima, wicewojewoda Sławomir Sadowski, starosta Elbląski Maciej Romanowski, burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, mieszkańcy wsi Sakówko i Krasin oraz najbliższa rodzina tragicznie zmarłego pilota.

Wszyscy pamiętamy katastrofę wojskowego samolotu pod Sakówkiem. Pilot wiedząc o awarii swojego myśliwca, najpierw zrobił wszystko aby ratować przed skutkami katastrofy lotniczej mieszkańców Pasłęka i wsi, nad którymi leciał, kosztem własnego życia. Pamiątkową tablicę odsłoniła Marlena Sobańska, żona śp. kpt. pilota Krzysztofa.

Źródło foto: tvmalbork.pl. Opis i foto: glospasleka.pl

 

Kraina Ślimaka! Dołącz do nas!

Nasz koncept został wybrany do projektu „Dobry biznes na wsi”, w przeprowadzonej kampanii przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich (KSOW) i partnera projektu Polską Organizację Turystyczną. Jest jednym z 20 inspirujących miejsc w Polsce, a sama posiadłość stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych województwa warmińsko- mazurskiego i jest zdecydowanie jednym z najważniejszych punktów na mapie dla miłośników innowacji kulinarnych i kosmetycznych.


Połącz w jedną atrakcje z rejsami po trawie! Mapka dojazdu   Statkiem po Trawie