"Ślimaka kulinarna podróż" o tym, co zapomniane, a przypomnienia warte" Kulinarny Oscar dla Polaków!

Przepisy kulinarne online - do kupienia w sklepie ślimaka...

Jak donoszą źródła historyczne, pierwsze POLSKIE przepisy ze ślimaków pojawiły się w XVII wieku i były bardziej popularne niż dania z wieprzowiny!

c_162_145_16777215_00_images_news_2017_06_03_foto_Slimaka_Kulinarna_Podroz_best.jpg

Za nami 22. gala Gourmand World Cookbook Awards. To jeden z największych konkursów książek kulinarnych na świecie, a w tegorocznej edycji, wzięło udział kilkanaście tysięcy publikacji niemalże z całego świata, a wśród nich polska pozycja, która odniosła niepodważalny sukces. Nagroda Gourmand World Cookbook Awards jest przyznawana od 1995 roku przez Edouarda Cointreau. Każdego roku honorowane nią są najlepsze książki związane z branżą gastronomiczną i winiarską, zarówno drukowane, jak i cyfrowe. Tytuł Best in the world to najważniejszy w świecie laur dla książek z tych branż. W konkursie z 2017 roku uczestniczyły książki z 205 krajów! Prestiż nagrody porównywalny jest do Oscara, a jej inspiracją są igrzyska olimpijskie. Pełna lista nominowanych książek dostępna jest na stronie organizatora.

Każdego roku Gourmand wręcza nagrody w ważnym dla gastronomii miejscu. Ceremonia jest zawsze okazją do spotkania się z ważnymi osobami ze świata gastronomii i książek barażowych. W wydarzeniu uczestniczą setki wydawców, autorów, szefów kuchni i dziennikarzy. "Ślimaka kulinarna Podróż" została okrzyknięta najlepszą książką w kategorii mięso, pokonując takie kraje jak: Canada, Norway, Sweden.

Podziękowania od Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy!

podziekowania od Prezydenta Slimaka Kulinarna PodrozNajsławniejsi mistrzowie kulinarni oraz uczestnicy Top Chef, MasterChef i Hell's Kitchen wzięli udział w premierze książki "Ślimaka kulinarna podróż - o tym, co zapomniane, a przypomnienia warte", która odbyła się w podwarszawskiej Zielonce. Wydarzeniu towarzyszyły pierwsze Mistrzostwa Polski w Przyrządzaniu Ślimaka. Pozycja wydana przez Wydawnictwo Editorial jest pierwszą na polskim rynku książką w całości poświęconą potrawom ze ślimaka i kawioru ślimaczego. Zawiera ona 120 oryginalnych receptur stworzonych przez 64 mistrzów kulinarnych. Książka uzupełniona jest wieloma zdjęciami i liczy ponad 250 stron. Książka ta powstała z pasji. Wszystko zaczęło się od Grzegorza Skalmowskiego, prekursora i wizjonera ślimakowego biznesu w Polsce - statuetka Wizioner Roku 2014 - nagroda Gazeta Prawna.  

Maklowicz SnailsGardenJak to się zaczęło ? Rozczarowany polskimi realiami biznesu gastronomicznego kupił dom na wsi, gdzie szukał natchnienia na nowy biznes. W lokalnej gazecie przeczytał o znakomicie prosperującym punkcie skupu winniczka i postanowił sprawdzić, jak to działa. W 2003 roku założył firmę Snails Garden. Od tamtej chwili ślimaki stały się jego pasją, którą z czasem postanowił zarazić szersze grono. Próba ta trafiła na podatny grunt i tak ślimaki stały się elementem, który połączył pasje twórcy Snails Garden i szefów kuchni. W ten sposób powstało niepowtarzalne dzieło, które z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce. Na rynku wydawniczym jest zaledwie kilka książek kucharskich uwzględniających przepisy ze ślimakami w roli głównej, a pozycji zawierających przepisy poświęcone wyłącznie im - nie ma w ogóle.

Książka "Ślimaka kulinarna podróż - o tym, co zapomniane, a przypomnienia warte" jest więc pierwszą na polskim rynku pozycją w całości poświęconą przepisom na dania ze ślimaka.

Slimaka kulinarna podrozAdresatem tej książki jest właściwie każdy. Szczególnie jednak chcielibyśmy widzieć ją w rękach szefów kuchni, restauratorów, pasjonatów ślimaków. Przy tworzeniu tej książki przyświecała nam idea przywrócenia ślimaka na polskie stoły. Wielu osobom ślimak na talerzu kojarzy się z obcą, francuską lub hiszpańską kuchnią. Mało kto wie, że dla naszych przodków dania ze ślimaka były codziennością.

Jak donoszą źródła historyczne, pierwsze przepisy ze ślimaków pojawiły się w XVII wieku i były bardziej popularne niż dania z wieprzowiny, co potwierdza najstarsza polska książka kucharska (Compendium ferculorum) wydana w 1682 roku przez Stanisława Czernieckiego, w opracowaniu dr Jarosława Dumanowskiego.

slimaka kulinarna podroz Snails GardenPamiętam opowiadania mojej babci o tym, jak przed wojną chłopak zabierał ją na rande voux do krakowskiej restauracji na Rynku Głównym na ślimaki, aby jej zaimponować. Potem nadeszły lata okupacji hitlerowskiej i sowieckiej, kiedy próbowano zniszczyć naszą kulturę i tradycyjną kuchnię, wtedy ślimaka zupełnie usunięto z jadłospisów. Obecnie wraca moda na to co dawne i zdrowe. Dlatego najwyższy czas, by znów sięgnąć po ślimaki i przypomnieć sobie to, co zapomniane, a przypomnienia warte. Tworząc tę książkę, korzystaliśmy z dorobku znakomitych kucharzy, którzy tworzyli na nowo lub odtwarzali istniejące przepisy z wykorzystaniem ślimaka. W ideę Snails Garden włączyli się szefowie kuchni z całej Polski. Każdy z nich miał za zadanie przygotować przepis z wykorzystaniem ślimaczego kawioru oraz filetów ślimaka produkowanych przez Snails Garden. Chcieliśmy pokazać, jak wiele jest możliwości wykorzystywania ślimaków w kuchni. Można je gotować, piec, dusić w sosie, smażyć, podawać mielone, a nawet marynowane. Idealnie sprawdzają się zarówno z dziczyzną, jak i w sałatce. Można je podawać na słodko, a także robić z nich drinki.

slimaka kulinarna podroz Robert SowaZnajdują się tu zatem zarówno proste przepisy, jak i trudne receptury. Wszystkie łączy jedno - ślimak - przez lata zapomniany skarb natury. Mięso ślimaków jest delikatne, chude, a także ma znakomite walory odżywcze. Do przyrządzania potraw można wykorzystać również rodzime winniczki, jednak ich mięso jest twarde i ma ziemisty smak. Wadą jest także brak kontroli weterynaryjnej.

W Polsce winniczki są objęte częściową ochronną - można je zbierać wyłącznie w maju, a w niektórych województwach zbiór jest całko wicie zakazany. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania niniejszej książki. Mamy nadzieję, że przepisy w niej zawarte będą interesujące i pomogą ponownie odkryć ślimaka - zapomniany przysmak polskiej kuchni.

źródło opisu: Studio Editorial


All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. Znak towarowy © Snails Garden

Reprodukowanie, kopiowanie, odtwarzanie w jakiejkolwiek formie oraz wykorzystywanie w wystąpieniach publicznych – także częściowe – tylko za wyłącznym zezwoleniem właściciela praw autorskich.

Gourmand World Cookbook Awards  Yantai 2017 - przyznanie nagrody!

Kraina Ślimaka! Dołącz do nas!

Nasz koncept został wybrany do projektu „Dobry biznes na wsi”, w przeprowadzonej kampanii przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich (KSOW) i partnera projektu Polską Organizację Turystyczną. Jest jednym z 20 inspirujących miejsc w Polsce, a sama posiadłość stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych województwa warmińsko- mazurskiego i jest zdecydowanie jednym z najważniejszych punktów na mapie dla miłośników innowacji kulinarnych i kosmetycznych.


Połącz w jedną atrakcje z rejsami po trawie! Mapka dojazdu   Statkiem po Trawie