slogan

      

szkolenie hodowla slimakow SnailsGardenPakiet 12 Konsultacji Managerskich x po 60 minut każda - SNAILS GARDEN

Konsultacja managerska to indywidualne spotkanie online managera/właściciela lub osoby zarządzającym biznesem, którego celem jest poprawa wydajności, jakości zarządzania hodowlą ślimaków jadalnych. Na konsultacji rozwijamy kompetencje związane z obsługą ślimaków z gatunku Helix aspersa Muller i Maxima w systemie halowym i mieszanym (hala + pole). Poszerzamy wiedzę w obszarach związanych z technologią produkcji, kierowaniem produkcji i pracowników oraz działaniami w czasie.

 Cena 1800 zł netto +VAT 23%

Co daje udział w konsultacji managerskiej?
Konsultacja managerska to spotkanie online, na których odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z zarządzaniem produkcji ślimaka, m.in.:

  • samodzielność i umiejętność organizowania obsługi,
  • zdolność do wyznaczania priorytetów pracy swojej i zespołowej,
  • wypracowanie efektywnej technologii towarowego chowu i hodowli ślimaków jadalnych,
  • sytuacje trudne – jak sobie poradzić? Codzienne odpowiedzi w czasie rzeczywistym, poprzez czat online.

Dla kogo:

  • właścicieli farmy / pracownicy / inwestorzy / doradcy,
  • do wszystkich osób, które w Helikulturze chcą zarządzać jeszcze lepiej.

Cena obejmuje:
Pakiet 12 / 60-minutowych konsultacji managerskich online na żywo!

Istnieje możliwość indywidualnej wyceny konsultacji, a także i dojazdu do miejsca hodowli.

W tym celu prosimy o kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Grzegorz Skalmowski Snails Garden To dobre pytanie. Otóż ..po 15 latach, warto wyłożyć kawę na ławę. Przede wszystkim warto wyprostować ten stek bzdur, który jest rozpisywany po całej sieci. Po pierwsze primo, to jest biznes dla ludzi z wizją, pasją i lubiących wyzwania. Tu trzeba być przygotowanym na wszelkie niepowodzenia, jeden błąd może zrujnować całą hodowlę ślimaków. Z drugiej strony, to biznes jak każdy inny, gdzie trzeba oddać serducho i pot. Można się poślizgnąć na każdym kroku, ale można i zarobić. Ja pracuję u siebie już ponad 25 lata i nie znam żadnego biznesu, gdzie nie ma ryzyka. Często ludzie zadają nam pytania - czy gwarantujemy, że im wyjdzie - jak zrobią wszystko jak należy? Więc ja się pytam, jak zdajesz prawo jazdy, to instruktor zagwarantuje, że nie będziesz miał stłuczki?...

Czasami ktoś zrobi jakieś próby, nagra film, albo opisze w SIECI i jest szczęśliwy w danym momencie. Nie ma przecież nic w tym złego, ma tak być ..ma być ta pasja i potrzeba ..aby inni to zauważyli, inaczej nie ma czym naładować akumulatorów. Tylko, tylko, że często jest tak, że ten pomysł nie wypalił, albo co gorsza był stworzony pod publiczkę ( jako to często się dzieje) i po porażce nie został zdementowany.

hodowla slimakow Snails GardenRynek ślimaka, według mojej opinii, dopiero wchodzi na odpowiednie tory, to że my zaczęliśmy 15 lat temu, szkoląc ponad 2000 ferm z całej Europy (te w Polsce również), to nie znaczy, że już nie ma dla nikogo miejsca. Właśnie teraz dopiero, zachodnie firmy, przetwórnie i pośrednicy, proszą się o nasze ślimaki. Polecam artykuł z 2009 roku – „"Na hodowli ślimaków można nieźle zarobić" ...który jak bumerang, koło zatoczył...

Grzegorz Skalmowski

Co mam do zaproponowania dla Ciebie?...tu klikaj...

Szkolenie = hodowla ślimaków

szkolenie hodowla slimakow dotacjeZbliża się dzień szkolenia z zakresu towarowego chowu i hodowli ślimaków jadalnych. Podczas szkolenia -  poza technologią produkcji, wskażemy miejsca gdzie odbierany jest tucz ślimaków za granicą, a także każdy uczestnik otrzyma roczne wsparcie, tzw abonament - podczas całego procesu hodowli w warunkach krajowych. Ponadto rozdawane będą również certyfikaty, które mogą być pomocne przy ewentualnych dotacjach i kredytach preferencyjnych.

Dotacje
Podczas spotkania, nawiążemy także rozmową do ewentualnych dotacji, opierając się na pomyślę ślimaków.
Z racji naszego doświadczenia, mamy wiedzę w tym zakresie. 
 
Potwierdzenie udziału
Potwierdzeniem udziału w szkoleniu jest zgłoszenie udziału i opłata. To pozwoli nam oszacować ile osób jest zainteresowanych, a także na przygotowanie się do szkolenia. Jest jednocześnie gwarancją miejsca. Prosimy również o odpowiedź zwrotną na ten adres e - mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., czy będą Państwo sami, czy z partnerem biznesowym ( wpłata upoważnia do bezpłatnego zaproszenia drugiej osoby)
 
Miejsce
Szkolenie odbędzie się w miejscowości 14-400 Krasin na farmie SNAILS GARDEN, koło Pasłęka. Z trasy S-7 /  Gdańsk - Warszawa zjazd na rondo i potem drogę 526 Przezmark. Przecinamy mostem górą nad S-7 i 10 minut drogi do farmy. W samym Krasinie, zaraz za świetlicą (znak przy drodze BISTRO ŚLIMAKA, zjazd w drogę szutrową, koło stawu).
 
 

Wiedzieliście o tym? 

slimaki.snailsgardenZ tego co mówią historyczne pisma, na "bobrowym" ogonie ( chyba, tak to się pisze, chodzi o bobra :) są łuski, przypominające rybę. W ten sposób uznano, że owy ogon, kwalifikuję się jako danie postne. Mało tego... wczoraj w TV powiedzieli, że na dawnej Warmii i Mazurach w czasie wigilii, jadano kaczkę i kiełbasy! Masz babo placek, a Wy nas pytacie o ślimaki. Tak, to też było danie postne.

Polacy gustowali w ślimakach już ponad 300 lat temu. Potwierdzeniem na to jest pierwsza polska książka kucharska, napisana przez Stanisława Czernieckiego w 1682 roku. Compendium ferculorum, albo zebranie potraw, uznawane jest za pierwszą polską książkę kucharską. Napisał ją kuchmistrz wojewody krakowskiego Aleksandra Michała Lubomirskiego, Stanisław Czerniecki.

Składa się ona z trzech rozdziałów i zawiera 333 przepisy. Pierwsza część to przepisy na dania mięsne, druga na potrawy z ryb. Trzecia jest bardziej zróżnicowana. Są tam przepisy na potrawy mleczne, torty i ciasta.

slimaki.bistroslimakaCo pisze Stanisław Czernicki o ślimakach? – Masz rozumieć o #ślimakach, że tak całkiem, jako i siekane, mogą być w jeden sposób gotowane. Ślimaki wstaw, odwarz, wybierz z skorupek, skorupki same ochędoż wodą i solą, przewarz odebrane ślimaki w garnuszku, pietruszki drobno i cebule przydawszy włóż w ślimaki lubo siekane, lubo całkiem. Przewarz, przylej kapłoniego rosołu, masła płokanego, pieprzu, kwiatu. Przywarz, a nałożywszy w skorupki, daj...