slogan

      

c_155_145_16777215_00_images_news_2019_07_24_Culinary-Heritage-Bistro-Slimaka.jpg|Compendium ferculorum| - "W tej najstarszej polskiej książce kucharskiej wieprzowina występuje marginalnie. W zasadzie, jako dodatek lub zamiennik. Dopuszczano, żeby do francuskiej zupy włożyć schab, ale należało go wyjąć i nie jeść, bo to nieelegancko jednak. Polacy jedli więcej potraw ze ślimaków niż z wieprzowiny" - Jarosław Dumanowski – polski historyk, dr hab. nauk historycznych, prof. UMK.

Jeszcze w średniowieczu wielu teologów uważało, że chrześcijanie nie powinni jeść wieprzowiny. 

Jakie zdanie ma na ten temat David Gaboriaud?

Produkt Warmia MazuryGaboriaud: Francuska kuchnia to nie żabie udka i ślimaki  - "(...) z tymi żabimi udkami, czy ślimakami jest tak, że sprzedawane są w regionalnych restauracjach i często przyjeżdżają z Azji, a nawet z Polski. Kiedy słyszę o tym skojarzeniu, to zastanawiam się ilu Polaków zjada codziennie rano na śniadanie nóżki w galarecie albo flaki – mówi David Gaboriaud, kucharz i ambasador kampanii "French Touch".

Nasze zdanie na ten temat? We Francji ślimaki jadają obcokrajowcy, czyli głównie turyści, a w Polsce głównie rodacy. Nic w tym dziwnego, farma ślimaków Snails Garden jest jedyną w kraju, którą ma certyfikat potwierdzający Dziedzictwo Kulinarne Europy i znak "Produkt Warmia Mazury".. 

Hm...O ile ten drugi, nie powinien dziwić, to pierwszy daje do myślenia...

Jakim cudem Francja nie ma Dziedzictwa na ślimaki...tego już najstarsi kucharze nie wiedzą...

My tym czasem polecamy ryby, raki i... ślimaki. Bistro Ślimaka - zobaczcie nasze menu

___________________

Źródło -  fragmenty wypowiedzi:

  • poranny.pl
  • kobieta.dziennik.pl

raki BistroSlimaka sgTo rarytas dla smakoszy, dla osób, które lubią celebrować jedzenie, poświęcić czas na konsumpcję posiłku... Zawinięty ogonek pod korpus to oznaka świeżości- należy to rozumieć jako prawidłowy sposób przyrządzenia potrawy, a co najważniejsze- rak był niedawno łowiony. Nasza przygoda ze ślimakami śródziemnomorskimi zaczęła się w 2003 roku, przeszliśmy wszystkie szczeble tej działalności, od hodowli, przetwórstwa, hurtownie, sklep w galerii… aż po gastronomię, czyli ryby, raki i … ślimaki! Jako rolnicy eksportowaliśmy żywe ślimaki głównie do Hiszpanii z której to pochodzą nasze raki. Tym sposobem łączymy świeże smaki Polski z ciepłą Hiszpanią.

Zobacz nasze menu Ryby, raki i ślimaki tutaj...

Foto: Gastronom Wybrzeża ⚓

Gastronom Wybrzeza BistroSlimaka" Tajemnicą nie jest, iż gastronomia na wybrzeżu to ważny element tutejszej kultury oraz biznesu. Rejon ten jest szczególnie bogaty w miejsca o niesamowitej atmosferze i kuchni, niestety może nas dopaść paradoks "pełna lodówka i nic do zjedzenia" Konsument może poczuć się tutaj zagubiony, a restauracje mogą niemieć tak dużej siły dotarcia do potencjalnych gości. Te właśnie specjalne miejsca chcemy wyróżnić w trakcie trwania naszego plebiscytu" - Gastronom Wybrzeża 

Tym razem odwiedzili Warmię i Mazury! Jak donoszą źródła historyczne, pierwsze POLSKIE przepisy ze ślimaków pojawiły się w XVII wieku i były bardziej popularne niż dania z wieprzowiny! Na naszej farmie spotkacie ryby, raki i ...ślimaki! 

To rarytas dla smakoszy, dla osób, które lubią celebrować jedzenie, poświęcić czas na konsumpcję posiłku... W tym duchu, zapraszamy Państwa na nową przygodę kulinarną z degustacją, której jeszcze nigdy nie doświadczyliście! Przedstawiamy nasz program na sezon 2019, czyli... szlak ślimaka

 

 

 

raki BistroSlimakaRaki to rarytas dla smakoszy, dla osób, które lubią celebrować jedzenie, poświęcić czas na konsumpcję posiłku. Mięso raków ma nieporównywalny do żadnego innego smak i aromat, jest przy tym soczyste, bogate w białko i niskokaloryczne. W latach trzydziestych XX wieku, Polska eksportowała około 600 ton raków, głównie do Niemiec i Francji. Niestety, rokrocznie raków jest w naszych wodach coraz mniej. Kto pamięta smak ? Wczoraj pytaliśmy gości, dużo osób nigdy jeszcze nie próbowało. 

Jak jest z Wami ? Zapraszamy Państwa do złożenia wizyty na farmie ślimaków Snails Garden, gdzie będziecie mogli doznać nowych doświadczeń kulinarnych, smakując ryb, raków i ślimaków w wersji regionalnej w naszym ,,Bistro Ślimaka’’

raki Bistro SlimakaNasza przygoda ze ślimakami śródziemnomorskimi zaczęła się w 2003 roku, przeszliśmy wszystkie szczeble tej działalności, od hodowli, przetwórstwa, hurtownie, sklep w galerii… aż po gastronomię, czyli ryby, raki i … ślimaki! Jako rolnicy eksportowaliśmy żywe ślimaki głównie do Hiszpanii z której to pochodzą nasze raki. 

Tym sposobem łączymy świeże smaki Polski z ciepłą Hiszpanią!

Czynne sezonowo od maja do końca września. Zobacz nasze menu...

 

 

Szlak Ślimaka! Dołącz do nas!

Połącz w jedną atrakcje! - mapka    Statkiem po Trawie