slogan

      

Rok założenia 2003  - Ekofarma "Snails Garden" jest jedyną certyfikowaną ekologiczną farmą ślimaków jadalnych w Polsce z certyfikatem Dziedzictwa Kulinarnego Europy!

Jesteśmy rodzinną polską firmą Snails Garden, naszą przygodę ze ślimakami zaczęliśmy w 2003 roku. Przeszliśmy wszystkie szczeble produkcji, od hodowli ślimaków opartej na paszach przemysłowych i hodowlę Bio, po własną ubojnie z przetwórnią, hurtownie poza granicami Polski, salon kosmetyków ze śluzem ślimaka w galerii handlowej i pierwszy koncept gastronomiczny tego typu w Polsce. Dzięki zdobytej wiedzy oraz bogatemu doświadczeniu, jako pierwsi w Polsce pragniemy rozwijać nie tylko sektor hodowlany, ale także sektor żywnościowy i kosmetyczny, wykorzystując wszystkie dobrodziejstwa jakie niesie ze sobą ślimak.

Dobry Biznes Na Wsi Snails Garden slimakiW 2019 roku,  koncept "Snails Garden" uzyskał status dobrego biznesu na wsi, jako jednego z 20 inspirujących miejsc w Polsce, wybranych przez Polską Organizację Turystyczną, jako zdecydowanie jeden z najważniejszych punktów na mapie dla miłośników innowacji kulinarnych i kosmetycznych. Odwiedzający nas hodowcy i inwestorzy, często zadają nam pytanie. Jakie ślimaki hodować ? Jakie będą trendy na najbliższe 3 lata. Polski rynek jeżeli chodzi o towarową hodowlę ślimaków ma być bardzo korzystny w zbiliżającym się sezonie. Oczywiście wieloma elementami sterują zachodnie trendy oraz ceny i zapotrzebowanie na gatunek ślimaka (tak samo jak na rybę), które tworzy globalna gospodarka. Jeżeli chodzi o polską gospodarkę i biznes, to obecnie jedną z najbardziej opłacalnych hodowli jest ta związana ze ślimakami jadalnymi, którę sa w stanie zapełnić lukę po naszym winniczku. 

c_162_145_16777215_00_images_certyfikaty_2016_Certyfikat_szkolenia_hodowla_slimakow.jpgTowarowa hodowla ślimaków - Wybór jest prosty i uwarunkowany, brakiem naszego polskiego winniczka w naturze, a co za tym idzie i jego ochrony. Ślimak Maxima ( Cornu aspersum) jest zbliżony wielkością do Helix Pomatia (winniczek) i jest poszukiwany w wielu restauracjach świata. Nie da się tego zrobić w momencie, kiedy już mamy hodowlę w toku, gdyż narażamy się na duże koszty nakładów i straty materiału już wyprodukowanego. Badania naukowe udowodniły, że trendy gatunkowe ślimaka, odnośnie zapotrzebowania, zmieniają się mniej więcej co 3 lata.

Oto kilka wstępnych informacji na sam początek. 

Oczywiście nie wszystkie jadalne gatunki nadają się do hodowli. Należy wybrać odmianę najbardziej popularną i odporną, dla której istnieją rynki zbytu. W Polsce ślimak winniczek (Helix Pomatia i Maxima) zajmuje bardzo ważne miejsce w handlu (w handlu ślimakami w konserwach, po burgundzku i w blokach) - stąd hodowla maximy może okazać się bardzo interesująca z racji szybkiego tempa wzrostu w warunkach krajowych ( 7 miesięczny cykl hodowli ). Porównując do naszego winniczka, którego braki, są już odczuwalne od paru dobrych lat ( 3-4  letni cykl wzrostu w naturze ) - jest to słuszna decyzja...

Pamiętaj! Pochodzenie ma znaczenie!

Parametry ślimaka Maxima i gwarancje:

 • ślimaki Snails Garden, zebrane z parków hodowlanych północno - wschodnich, czyli odporne na spadki temperatur *nie skupione z całej Polski, jak w przypadku firm pośredniczących i sprzedawane jako własne!
 • ślimaki zebrane z pola przed okresem znoszenia jaj na polu
 • ślimaki przetrzymane w chłodni nie dłużej jak 6 miesięcy, co jest gwarancją kondycji ślimaka, po okresie kondycjonowania w warunkach sztucznych
 • ślimaki przygotowane do rozmnażania, po pełnej hibernacji w ściśle kontrolowanych warunkach ok. 6 °C na plusie, wilgotność względna ok. 70%, powolna wymiana powietrza
 • ręcznie selekcjonowana każda sztuka, pod kątem przydatności do rozmnażania
 • ślimaki przygotowane do transportu i odbioru z farmy Snails Garden, zapakowane w worki żyłkowe i skrzynki.

Trendy 2020

 • Przy aktualnych trendach na rok 2020, proponujemy do założenia hodowli ślimaka ( w rozsądnej cenie ) gatunek Helix aspersa Maxima, ze względu na łatwiejszy proces rozmnażania i możliwość sprzedaży w klasie II np: na mięso, gdyby z jakieś przyczyny nie wyrosły.
 • Do każdego zamówienia program pomocy i nadzór nad hodowlą GRATIS link
 • Masz wątpliwości ? Zapraszamy na szkolenie lub po materiały szkoleniowe: link
 • Kontakt, celem ustalenia dokładnych paramterów zamówienia i przygotowania hodowli pod konkretne zamówienie: 
  Snails Garden tel: 660 512 199 / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dokumenty i certyfikaty wymagane prawem:

 • HDI Handlowy dokument identyfikacyjny z numerem weterynaryjnym Snails Garden ( upoważniający do sprzedaży ślimaków zarodowych, mięsa ślimaka i kawioru) *nie numer WNI należący do innego gospodarstwa rolnego lub firmy! 
 • Certyfikat eko, stwierdzający pochodzenie ślimaków z Europejskim Numerem Zgodności
 • Certyfikat Marszałkowski "Produkt Warmia Mazury"

Wpisy do rejestru zakładów podlegających Inspekcji Weterynaryjnej:

 • Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny WNI, znak weterynaryjny nadawany jest miejscu obiektowi budowlanemu, podmiotowi, w którym jest wykonywana produkcja nadzorowana, lub osobie odpowiedzialnej za produkcję zwierzęcą, handel i skup ślimaka, przez powiatowego lekarza weterynarii
 • Znak weterynaryjny informuje, że dany produkt pochodzi z farmy - hodowli ślimaków jadalnych, spełniającej określone wymogi sanitarne i jej wyroby gotowe mogą być przeznaczone na rynek Unii Europejskiej lub ( żywe ślimaki, jaja, wylęg ) do założenia kolejnej hodowli ślimaków.

Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt, Polska Akademia Nauk, Jastrzębiec, ul. Postępu 1, 05-552 Wólka Kosowska, Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy, 32-083 Balice k. Krakowa

"Do wychowania partii ślimaka towarowego o biomasie 10 ton potrzebne są zagrody polowe o łącznej powierzchni około 20–30 a, do których obsadzenia potrzeba 600 tys. sztuk, gatunku Maxima - wiosennego wylęgu podchowanego, uwzględniając straty przy podchowie 10 tys. sztuk reproduktorów potrzebnych do otrzymania tego wylęgu..."


ŚLIMAK WINNICZEK JAKO GATUNEK DODATKOWY, HODOWANY W POLIKULTURZE ZE ŚLIMAKIEM SZARYM (HELIX ASPERSA MAXIMA) 

Brak takich opracowań wynikał do tej pory z niskich cen zbytu żywych winniczków z populacji naturalnych w porównaniu z cenami hodowlanego ślimaka szarego. Oto kilka istotnych danych z w/w badań link

Hodowla Ślimaków 2003 rok - Snails Garden początek!

Ten film był jednym z pierwszych w naszej ponad 15 letniej praktyce przy hodowli ślimaków. 

 

Szlak Ślimaka! Dołącz do nas!

Połącz w jedną atrakcje! - mapka    Statkiem po Trawie  

logo